.

Gimnastică: Sportivii din România, calificaţi în trei finale la mondiale

Cea de a 51-a ediție a Campionatelor Mondiale de gim­nastică programate la Liver­pool, au continuat cu întrecerile concursului de calificare al băieților la care România a fost reprezentată de o echipă alcătuită din frații gemeni, Gabriel și Robert Burtănete, Andrei Munteanu, Răzvan Marc și Roland Mo­doianu-Zseder.

A fost un concurs tare, la finalul căruia Gabriel Burtănete a reușit o dublă performanță, el calificându-se în finalele de la individual compus și în cea de la sărituri.
În calificările de la individual compus, Gabriel Burtă­nete a încheiat pe locul 23, cu un total de 79,798 puncte, iar la sărituri a avut a treia me­die,14,633 (14,800 pentru prima săritură şi 14,466 pentru a doua), fiind devansat de armeanul Artur Davtian (14,900) şi de filipinezul Carlos Edriel Yulo (14,849).
La individual compus a evoluat şi Răzvan Marc, care s-a clasat pe locul 48, cu 76,499 puncte.
În competiţia pe echipe, România s-a clasat pe locul 19 cu 236,561 puncte (sol – 38,866, cal cu mânere – 35,965, inele – 39,899, sărituri – 42,233, paralele – 41,600, bară – 37,998). Japonia, Marea Britanie, SUA, China, Italia, Spania, Brazilia şi Coreea de Sud s-au calificat în finala pe echipe.
Finala masculină la indivi­dual compus va avea loc mâine, vineri 4 noiembrie începând cu ora 20:00, iar finala de la sărituri este programată dumi­nică, 6 noiembrie începând cu ora 15.30.
Până atunci ,joi a fost concursul pentru medaliile de la individual compus al fetelor în care tânăra gimnastă Ana Maria Bărbosu, a evoluat după ce s-a calificat în această finală de pe locul 20, cu un total de 52.233 puncte.
Pentru meda­liile acestei ediții s-au luptat l 24 de gimnaste, câte două din Brazilia, SUA, Italia, Marea Britanie, China, Japonia, Olanda, Franța, Australia, câte una din Canada, România, Belgia, Spania,surpriza fiind cele două sportive din Finlanda și Coreea.
Cu evoluții fără ezitări și cu o mai bună concentrare la bârnă și paralele, Ana Maria Bărbosu poate urca în clasamentul mondial.