Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Deva au intervenit cu operativitate în două cauze distincte și au reținut două persoane bănuite de comiterea unor infracțiuni. Într-un caz se fac cercetări sub aspectul comiterii infracțiunii de amenințare, iar în cel de-al doilea caz un tânăr este bănuit de distrugerea dispozitivului electronic de monitorizare.
Poliția Municipiului Deva a fost sesizată, la data de 24 iunie a.c., în jurul orei 16.00, de o femeie de 36 de ani, cu privire la faptul că ar fi fost amenințată în mod repetat cu acte de violență, prin intermediul unor apeluri telefonice, de către fostul său soț.
În urma verificărilor efectuate, polițiștii au stabilit că față de bărbatul de 46 de ani, din municipiul Deva, exista deja un ordin de protecție emis de instanță, pe o perioadă de 12 luni, aflat în vigoare. În cauză a fost întocmit dosar penal pentru săvârșirea infracțiunii de amenințare.
Ca urmare a activităților desfășurate și a probelor administrate, bărbatul a fost reținut de polițiști pentru 24 de ore, fiind introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă Deva. Acesta urmează să fie prezentat procurorului de caz cu propuneri legale corespunzătoare.
Tot în cursul zilei de ieri, polițiștii au fost sesizați, în jurul orei 18.00, prin sistemul de monitorizare electronică cu privire la deteriorarea unui dispozitiv de supraveghere purtat de un tânăr de 17 ani din municipiul Deva.
Echipajele de ordine publică au identificat rapid persoana în cauză și au constatat că dispozitivul electronic de monitorizare ar fi fost distrus (brățară tăiată).
În urma verificărilor, polițiștii au stabilit că măsura purtării dispozitivului electronic a fost dispus de instanță pentru o perioadă de șase luni, în luna aprilie a acestui an.
Polițiștii Biroului Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Deva au luat măsura reținerii pentru 24 de ore, tânărul de 17 ani fiind introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă Deva. Cercetările sunt continuate sub aspectul încălcării obligațiilor impuse prin ordinul de protecție și distrugere.
Inspectoratul de Poliție Județean Hunedoara reafirmă importanța respectării măsurilor dispuse de instanțe și intervenția fermă ori de câte ori vor fi semnalate încălcări ale legii.






