DN 7- Siguranța pe primul loc

Măsurile preventive intensificate de polițiștii rutieri hunedoreni au dat rezultate concrete: pe DN7, unul dintre cele mai circulate și riscante drumuri naționale, ieri, 16 ianuarie 2026, nu s-au înregistrat evenimente rutiere și nu au fost constatate infracțiuni la adresa siguranței rutiere, pe durata acțiunii desfășurate.

În cursul zilei de ieri, polițiștii rutieri din județul Hunedoara au acționat pe DN7, în intervalul orar 14:00–18:00, în cadrul unei acțiuni preventive ample, menite să reducă riscul rutier și să responsabilizeze participanții la trafic. Activitățile au vizat sectoarele cu risc crescut de accidente, cunoscute pentru evenimente produse, în special, pe fondul vitezei neadaptate condițiilor de drum.

Rezultatele acțiunii confirmă eficiența măsurilor dispuse: nu au avut loc accidente rutiere, iar numărul infracțiunilor rutiere a fost zero, un aspect extrem de important pentru siguranța tuturor celor aflați în trafic.

În cadrul dispozitivului organizat, au fost instituite 16 filtre rutiere, fiind angrenați 18 polițiști din structurile de rutieră și ordine publică. Pentru prevenirea consumului de alcool sau substanțe interzise la volan, au fost efectuate 69 de testări, toate cu rezultate negative.

Deși scopul principal a fost prevenția, polițiștii au aplicat 51 de sancțiuni contravenționale, pentru diferite abateri de la normele rutiere, cu mar fi viteza excesivă, depășirile neregulamentare sau neportul centurii de siguranță. Totodată, au fost dispuse măsuri tehnico-administrative, constând în reținerea a două permise de conducere și retragerea unui certificat de înmatriculare.

Pe lângă activitățile de control, polițiștii au avut un rol activ preventiv-educativ, oferind recomandări directe șoferilor opriți în trafic și distribuind materiale informative, în special în contextul condițiilor specifice sezonului rece. La acțiune au participat și specialiști din cadrul Registrului Auto Român, care au verificat starea tehnică a autovehiculelor.

Mesajul transmis este unul clar: prevenția funcționează, iar obiectivul „FĂRĂ ACCIDENTE RUTIERE pe DN7” poate fi atins prin responsabilitate și respectarea regulilor.

Recomandări preventive pentru circulația pe timp de iarnă:

• adaptați viteza la condițiile de carosabil umed, acoperit cu zăpadă sau polei;

• păstrați o distanță mai mare față de vehiculul din față;

• verificați înainte de plecare starea tehnică a autovehiculului, în special anvelopele de iarnă, frânele și sistemul de iluminare;

• evitați manevrele bruște și folosiți cu prudență frâna;

• informați-vă din timp cu privire la condițiile meteo și de trafic.

Polițiștii rutieri subliniază că vor fi la datorie și în perioada următoare, continuând acțiunile preventive pe DN7 și pe alte drumuri intens circulate, pentru ca siguranța rutieră să rămână o prioritate și o responsabilitate comună.

Partajează această știre

Lasă un răspuns