Componentele lotui național de gimnastică au participat la prima etapă de selecție pentru stabilirea delegației României care va participa la Campionatele Mondiale de la Jakarta, competiție programată în perioada 19-26 octombrie.
Federația Română de Gimnastică a anunțat că în perioada următoare, gimnastele noastre vor participa la două concursuri de Cupă Mondială, competiții importante în procesul de pregătire.
Prima este programată la Paris, între 11 și 15 septembrie, unde vor concura Sabrina Maneca Voinea, Miruna Botez și Bianca Vișovan. A doua competiție va avea loc la Szombathely, pe 24 și 25 septembrie, la care vor participa gimnastele Denisa Golgotă, Anamaria Mihăescu, Maria Ceplinschi și Ella Crețu Oprea.
O altă etapă de selecție va fi Campionatul Național Individual Open de la Ploiești, care se va desfășura între 2 – 4 octombrie, și care va fi etapa finală pentru desemnarea delegației la Campionatele Mondiale.
Iată câteva din notele înregistrate de gimnastele lotului national la verificarea de la Sala Dinamo din București:
• Sabrina Maneca Voinea sărituri, 13.349; bârnă 13.400 sol 12.500
• Denisa Golgotă sărituri 13.316 paralele 11.200 bîrnă 12.733 soș 11.533
• Anamaria Mihăescu sărituri -12.86- paralele 11.433, bârnă- 12.766 sol-12.866
• Miruna Botez sărituri 12.766 bârnă 12.566 sol 12.300
• Bianca Vișovan sărituri 12.166 paralele 9.700 bârnă 8.833 sol 11.566
• Ella Crețu Oprea – paralele 11.866
La prima vedere a acestor rezultate se poate concluziona că Sabrina Manecă Voinea are nevoie de o pregătire suplimentară pentru a finaliza exercițiul ei pregătit pentru paralele, că avem acum doar două gimnaste care au fost pregătite patru aparate, că Bianca Vișovan nu are nicio şansă să prindă echipa cu notele pe care le-a primit, iar Ella Oprea trebuie să se refacă cât mai repede pentru a reuși să obțină notele necesare pentru a intra în echipa de mondiale, la celelalte două etape de selecție.






