Județul Hunedoara, sub atenționare meteo COD GALBEN de ger!

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o atenționare meteorologică de cod galben, valabilă în perioada 19 – 24 februarie, pentru cea mai mare parte a țării.

Conform prognozei, vremea va fi deosebit de rece, cu nopți și dimineți geroase. Temperaturile minime se vor situa, în general, între -18 și -10 grade Celsius, iar în regiunile sudice, estice și centrale, temperaturile vor rămâne negative și pe timpul zilei, cu valori maxime cuprinse între -6 și 0 grade Celsius.

ANM avertizează că, în funcție de evoluția și intensitatea fenomenelor meteorologice, atenționarea poate fi actualizată, inclusiv prin avertizări nowcasting pentru fenomene severe imediate.

Recomandări pentru populație:

• Evitați expunerea prelungită la frig și protejați persoanele vulnerabile (copii, vârstnici, persoane cu afecțiuni cronice).

• Purtați îmbrăcăminte adecvată temperaturilor scăzute.

• Conduceți cu prudență și echipați autovehiculele corespunzător condițiilor de iarnă.

• Asigurați o sursă de încălzire adecvată în locuințe și evitați utilizarea improvizațiilor care pot genera incendii sau intoxicații cu monoxid de carbon.

Partajează această știre

Lasă un răspuns